یوس پرتال
جامع ترین مرکز اطلاع رسانی آزمون یوس

دانشگاه هنرهای زیبای معمار سنان

0 1,729

دانشگاه هنرهای زیبای معمار سِنان یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه است که در محله«فندقلی»( Fındıklı)  استانبول در کنار تنگه بسفر قرار دارد. این دانشگاه در ۱۸۸۲ تأسیس شده و به نام  «خواجه معمار سنِان آغا» (۱۴۸۹–۱۵۸۸) معروف به «معمار سِنان»، نام‌گذاری شده‌است که معمار رسمیِ چند تن از پادشاهان عثمانی بود. شاهکار او را مسجد سلیمیه درادرنه (آدریانوپول) در بخش اروپاییِ ترکیه می‌دانند.

در آنکارا و استانبول دو دبیرستان هنرهای زیبا به همین نام وجود دارد که ارتباطی با دانشگاه معمار سنان استانبول ندارند البته این دانشگاه نیز ابتدا یک مدرسه هنرهای زیبا در استانبول بود؛ با نام «مکتب صنایع نفیسه» (Sanayi-i Nefise Mekteb-i) که گاهی با وصف «عالی» یا «شاهانه» نیز توصیف می شد.

نخستین هنرمندنامی که ریاست این مدرسه را به عهده گرفت، نقاش، باستان شناس و مورخ بزرگ ترکیه، «عثمان حمدی بیگ» (Osman Hamdi Bey) (1842 –۱۹۱۰) بود.

در آغاز کار  تنها ۲۰ هنرآموز و هشت مدرس در مدرسه فعالیت داشتند. در سال ۱۹۲۸ مدرسه تبدیل شد به «آکادمی هنرهای زیبای دولت» (Devlet Güzel Sanatlar Akademisi) و سپس «آکادمی هنرهای زیبای استانبول»  با سرواژه ی  اختصاری (İDGSA). تنها از سال ۲۰۰۳  است که نام دانشگاه هنرهای زیبای معمار سنان را بر آن نهاده اند.

 • ریاست کنونی : نیهال کافالی N. Nihal KAFALI
 • وب سایت: http://www.msgsu.edu.tr

Telefon           :           ۰۲۱۲ ۲۵۲ ۱۶ ۰۰ / ۴۳۲۵

Telefon           :           ۰۲۱۲ ۲۵۲ ۱۶ ۰۰ / ۴۳۲۱-۴۳۰۶

Faks    :           (۰۲۱۲) ۲۴۵ ۲۱ ۶۴

Adres  :           Meclis-i Mebusan Caddesi No: 24 34427 Fındıklı / İstanbul

موسسات وابسته

 1. قصر نصرتیه(Nusretiye)
 2. موزه نقاشی و مجسمه سازی، استانبول
 3. مرکز فرهنگی Tophane-i Amire

واحد های دانشگاهی :

 1. دانشکده علوم طبیعی و ادبیات (باستان شناسی، آموزش و پرورش، فیزیک، آمار، ریاضیات، تاریخ هنر، جامعه شناسی، تاریخ، فنلاند و ادبیات ترکی)
 2. دانشکده هنرهای زیبا (عکاسی، صنایع دستی سنتی ترکیه، طراحی گرافیک، مجسمه سازی، نقاشی، طراحی صحنه و صحنه لباس، هنر سرامیک و هنر شیشه ای، سینما و تلویزیون، طراحی پارچه و طراحی مد، چیدمان کتاب، ترمیم (کاشی کاری، خوشنویسی، فرش و طراحی قدیمی نساجی)، ترمیم و حفاظت از آثار هنری (نقاشی و مجسمه سازی)
 3. دانشکده معماری (طراحی صنعتی، معماری داخلی، معماری، برنامه ریزی شهری و برنامه ریزی منطقه ای)
 4. سالن کنسرت استانبول (تمام وقت و نیمه وقت) / (موسیقی، موسیقی شناسی، هنرهای نمایشی)
 5. سالن کنفرانس کودک
 6. مدرسه فنی و حرفه ای (طراحی نساجی، ترمیم معماری)
 7. موسسه علوم طبیعی
 8. موسسه علوم اجتماعی
 9. موسسه هنرهای زیبا

حکمت اُنات(Hikmet Onat) (1882، – ۱۹۷۷) نقاش امپرسیونیست ترک . او از افسران نیروی دریایی بود که وارد مدرسه هنرهای زیبای استانبول شد. بعد از فارغ التحصیلی به در پاریس نزد «فرناند کورمون» ( Fernand Cormon) (1845- 1924)، استاد «ون گوگ» هنر خود را ارتقا بخشید. در جنگ جهانی اول به ترکیه بازگشت و در  مدرسه هنرهای زیبا جانشین «وارنیا زارزکی» (Joseph Warnia-Zarzecki  ) نقاش فرانسوی لهستانی الاصل (۱۸۵۰- ؟ ) که نخستین معلم «نقاشی سیاه قلم» مدرسه بود، شد.

احمد زکی کوکامیمی(Ahmet Zeki Kocamemi) (1900- 1959) نقاش مدرن سبک کوبیسم و اکسپرسیونیسم ؛ از هنرجویان ابراهیم چالی و حکت اونات. بعد از فارغ التحصیلی به آکادمی هنرهای زیبا ی مونیخ اعزام شد و نزد « هانس هوفمن» (Hans Hofmann ) (1880 – ۱۹۶۶ ) تحصیل کرد.

فلیز علی (Filiz Ali ) (1937) پیانیست و موسیقی شناس. دانش آموخته «کنسرتو دولتی موسیقی آنکارا»، فارغ التحصیل کلاس موسیقی«فردوند ارکین:» و«کنسرواتوار موسیقی نیوا انگلند بوستون» و «کالج موسیقی مانسل نیویورک» و  «کالج موسیقی لندن کینگ»

رودلف بلینگ(Rudolf Belling) (1886 – 1972) مجسمه ساز مدرن آلمانی. مخالفت با آلمان نازی فرصتی برای او و ترکیه بود که به  آکادمی هنرهای زیبای استانبول به طور غیر قانونی مهاجرت کند.  از سال ۱۹۵۱ تا ۱۹۶۶ رییس بخش معماری اکادمی بود؛ بعدها به امریکا مهاجرت کرد. و در پایانعمر به آلمان بازگشت.

استادان نامی دانشگاه:

 1. عثمان حمدی بیگ؛ نقاش و بنیانگذار پیش گفته.
 2. یروانت وُسکان(Yervant Voskan)  (۱۸۵۵ –۱۹۱۴)  ارمنی که در استانبول زاده شد و بعد از تحصیل در ونیز وفرانسه به ترکیه بازگشت و نخستین معلم مجسمه سازی این مدرسه و سراسر عثمانی بود. وسکان و حودی بیگ نخستین باستان شناسان عثمانی نیز محسوب می شوند.

ابراهیم چالی(İbrahim Çallı ) (۱۸۸۲- ۱۹۶۰) نقاش امپرسیونیست ترک که خود از دانش اموختگان همین مدرسه بود و بعد از اعزام به فرانسه و ارتقای بنیه مهارتی، ابتدا به عنوان دستیار استادش در همین مدرسه؛ یعنی «سالولتوره والری» (Salvatore Valeri)  ایتالیایی که از نخستین معلمان این مدرسه و معلم مخصوص شاهزادگان دربار عثمانی بود، در همین دانشگاه به مشغول فعالیت شد.

هنری لئوپولد لوی(Henri-Léopold Lévy ) (1882 – 1966) نقاش فرانسوی که ریاست بخش نقاشی را در ۱۹۳۶ در اوج اقتدار آتاتورک ،با یک قرار داد سه ساله به عهده گرفت و ۱۳ سال ادامه داد.

 1. نوری بیگل سییلان (Nuri Bilge Ceylan)(1952) فیلم نامه نویس ، عکاس و کارگردان
 2. آدنان کوکر(Adnan Coker) (۱۹۲۶) نقاش
 3. بردی رحمی ایوب اوغلی(Bedri Rahmi Eyüboglu) (1911- 1975) نقاش و شاعر
 4. ناظمی زیا گوران(Nazmi Ziya Güran) (1881 –۱۹۳۷) نقاش
 5. برونو جولیوس فلورین تات ( Bruno Julius Florian Taut) (1880 -1938) معمار آلمانی
 6. الکساندر والوری( Alexander Vallaury) (1850-1921) معمار فرانسوی
 7. رابرت وهلزر( Robert Vorhoelzer) (1884 – 1954) معمار و برنامه ریز شهر آلمان
 8. احمد تاشغلی (Ahmet Taşağıl) ( 1964) استاد تاریخ
 9. سامی شکراوغلو(Sami Şekeroğlu )(1937) نقاش و فیلمساز
 10. صبحی ساعتچی(Suphi Saatçi) (1946)معمار و مورخ
 11. علی تئومن آلمانی(Ali Teoman Germaner) (1934 –۲۰۱۸)  مجسمه ساز