یوس پرتال
جامع ترین مرکز اطلاع رسانی آزمون یوس

دانشگاه آنکارا

0 1,315

دانشگاه آنکارا یک دانشگاه دولتی است که همان‌طور که در لوگوی آن درج‌شده است، در ۱۹۴۶ تأسیس گردیده است. اهمیت این دانشگاه در تاریخ ترکیه ازآن‌جهت است که عنوان نخستین دانشگاه بعد از تأسیس جمهوری ترکیه (۱۹۲۳) را دارد. این مطلب در شعار دانشگاه که «خورشید علوم جمهوری» (Cumhuriyetin Bilim Güneşi) است، مندرج است.

بنیان این دانشگاه ماهیتی سیاسی دارد؛ بدین ترتیب که ابتدا در سال ۱۸۵۹ به شکل یک مدرسه مطالعات اجتماعی به نام «مکتب مُلکیه ی شاهانه» (Mekteb-i Mulkiye-i Shahane) زیر نظر وزارت داخله تأسیس شد. در گرماگرم تحولات سیاسی ترکیه؛ یعنی بعد از اتمام جنگ جهانی اول و فروپاشی عثمانی (۱۹۱۸) پسوند «شاهانه» از عنوان مدرسه حذف شد و مدرسه تحت نظارت وزارت علوم درآمد. در ۱۹۴۶ به‌فرمان آتاتورک به آنکارا منتقل شد و عنوان «دانشکده علوم سیاسی» گرفت و با ادغام دانشکده حقوق بنیان دانشگاه آنکارا شکل گرفت؛ دانشگاهی که در روند اصلاحات جدید بسیار تأثیرگذار شد. درواقع تأسیس دانشگاه آنکارا ابتکار شخصی آتاتورک بود که هدف آن ایجاد پایه‌های اصول انقلابش بود.

رئیس دانشگاه    Prof.Dr. Erkan İBİŞ

وبگاه     www.ankara.edu.tr

این دانشگاه با ۶۶ هزار دانشجو و یازده هزار پرسنل (۱۲۰۰ نفر استاد تمام)، تألیف ۳۳۶۹ عنوان کتاب و مجله و اجرای بیش از هزار پروژه تحقیقاتی مهم که دو سوم آن به اتمام رسیده است.

این دانشگاه مجری برنامه تبادل دانشجو «ملوانا» (Mevlana) است که با هدف تبادل دانشجویان و کارکنان دانشگاهی بین مؤسسات عالی آموزش عالی ترکیه و مؤسسات عالی آموزش عالی در کشورهای دیگر اجرا می‌شود؛ بدین ترتیب دانشجویان و کارکنان دانشگاهی بین مؤسسات عالی تربیتی ترکیه و مؤسسات آموزش عالی دیگر کشورها می‌توانند از این فرصت استفاده کنند. دانشجویان ممکن است برای ۱ تا ۲ دوره در خارج از کشور تحصیل کنند و کارکنان دانشگاهی از ۱ هفته تا ۳ ماه می‌توانند در خارج از کشور سخنرانی کنند.

نماد دانشگاه آنکارا دیسک خورشید است. این نماد متعلق به تمدن هیتی است و معمولاً آنکارا و آناتولی را به آن اختصاص می‌دهند.

پس از کشف آن، اولین بار به‌عنوان نماد دانشکده علوم انسانی مورداستفاده قرار گرفت و بعدها به‌عنوان نماد دانشگاه آنکارا پذیرفته شد. دیسک خورشید در طول حفاری‌های آغازشده در سال ۱۹۳۵ توسط نظارت مستقیم آتاتورک کشف شد. درواقع این نماد متعلق به «هاتیس» و دوره پیش هیتی است. دیسک خورشیدی از برنز ساخته‌شده است و از آن در حدود ۴۲۵۰ سال پیش در مراسم مذهبی استفاده می‌شد. دایره‌ای که فضای دیسک را تشکیل می‌دهد، نشان‌دهنده‌ی زمین یا خورشید است. در پایین، دو پیشانی مانند شاخ وجود دارد… پیشانی در بالا نشان‌دهنده باروری و رشد طبیعت است. پرندگان نماد باروری و آزادی در طبیعت هستند.

مدرک تحصیلی و حداقل نمره لازم برای قبولی:

 • ۵۰ عدد استاندارد در AYÖS 2017 یا AYÖS 2018
 • بین ۱-۴ در ABITUR
 • یک دیپلم مدرک کارشناسی بین‌المللی با حداقل ۳۰ امتیاز
 • حداقل ۱۱۰۰ امتیاز درمجموع و حداقل ۶۵۰ امتیاز در بخش ریاضی SAT I
 • نمره حداقل ۲۴ در ACT
 • مدارک بین‌المللی آزمون GCE کمبریج level (AL) و (AS) حداقل دو سطح A مربوط به برنامه است که کاندیدان درخواست می‌کنند با حداقل رتبه A دریکی از آن‌ها؛ علاوه بر این، حداقل ۳۲۰ امتیاز از تمام سطوح A یا AS (با نمره A A * = 140، A = 120، B = 100، C = 80) در سطح AS موردقبول است در عوض یک سطح غیرضروری با نمره نیمی از تعرفه‌ها موردتوجه قرار می‌گیرد.
 • مدرک لیسانس فرانسه با نمره حداقل ۱۵ از ۲۰
 • گواهی زبان اردو و فلسطین تاجیکی با نمره امتحان حداقل ۸۰
 • گواهینامه کمیته امتحان مدرسه غرب آفریقا (WASSCE) (WAEC) حداقل ۶ سطح B2
 • حداقل آزمون متوسط ​​۷۵٪ در آزمون تسلط بر کالج اسکولاستیک (CSAT) در آزمون CSAT (آزمون پذیرش کالج اسکولاستیک) توسط موسسه کورس کریستال (KICE) کره جنوبی [Suneung] شامل حداقل یک موضوع مرتبط در نوع
 • آزمون (Daigaku Nyûski Sentâ Shiken Entrance Exam) ژاپن که این نتایج را حائز شده باشند:
 • زبان ژاپنی ۸۰ دقیقه (۲۰۰ امتیاز)
 • نمرات موردقبول در دروس عمومی (تاریخ، جغرافی و اجتماعی) ۱ قسمت ۶۰ دقیقه‌ای (۱۱۰ امتیاز)، ۲ قسمت ۱۳۰ دقیقه (۲۰۰ امتیاز)
 • ریاضی ۱ ۶۰ دقیقه (۱۰۰ امتیاز)
 • ریاضی ۲ ۶۰ دقیقه (۱۰۰ امتیاز)
 • علوم ۱ ۶۰ دقیقه دو بخش (۱۰۰ نقطه)، ۶۰ دقیقه (۱۰۰ امتیاز) علوم (تاریخچه، جغرافیا، شهروندی) ۱ ۶۰ دقیقه (۱۱۰ امتیاز)، ۲ قسمت ۱۳۰ دقیقه
 • علوم ۲ ۶۰ دقیقه، ۱ قسمت (۱۰۰ امتیاز)، ۲ قسمت ۱۳۰ دقیقه (۲۰۰ امتیاز)
 • زبان خارجی ۸۰ دقیقه (۲۰۰ امتیاز)
 • کسانی که نمره هرگونه امتحان در لیست فوق در پاراگراف (j)، (k) بر اساس تصمیم اعضای هیئت‌علمی وابسته به پذیرش پذیرفته می‌شوند.
 • برای متقاضیانی که در بخش‌هایی که نیازمند آزمون‌های انطباقی هستند یک آزمون معیار اعمال می‌شود.

شرایط ثبت‌نام دانشجویان خارجی:

 1. دانشجویان بین‌المللی به برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی دانشگاه آنکارا بر اساس نتایج امتحانات از آزمون دانشگاهی آنکارا برای دانشجویان خارجی (۲۰۱۷-AYÖS / 2018-AYÖS) و سایر آزمون‌های معادل (SAT I، ACT، BA، ABITUR) پذیرفته می‌شوند.
 2. ارزیابی برنامه‌ها و قرار دادن نامزدها تحت مجوز دانشگاه آنکارا است. دانشگاه آنکارا مقید نیست و بعد از پذیرش در آزمون‌های عمومی اولیه پذیرش را تضمین نمی‌کند.
 3. ۱۰٪ سهمیه کشور در ارزیابی اعمال می‌شود. نامزد باید کشور خود را به‌درستی پر کند. پر کردن یک کشور دیگر منجر به لغو ثبت‌نام خواهد شد، حتی اگر نامزد حق ثبت‌نام را کسب کند.
 4. نمرات AYÖS، SAT و ACT که توسط متقاضیان ارائه‌شده است باید مربوط به سال‌های ۲۰۱۶ به بعد باشد. (اعتبار دوساله)
 5. فقط اسناد رسمی موردقبول است. کپی‌های گزارش نمره آنلاین یا برچسب نمره گزارش (به‌استثنای AYÖS، SAT و ACT) پذیرفته نخواهد شد.
 6. برای توجه متقاضیان با نمره SAT؛ گزارش نمرات SAT باید به آدرس ثبت‌نام از طریق ETS تا زمان ثبت‌نام (۵-۸ سپتامبر ۲۰۱۷) ارسال شود. (کد SAT برای دانشگاه آنکارا: ۷۹۶۴)
 7. دانشجویانی که برای دانشگاه ثبت‌نام می‌کنند باید با درخواست موسسه تأمین اجتماعی (Sosyal Güvenlik Kurumu) در بیمه بهداشت جهانی (Genel Sağlık Sigortası) ثبت‌نام کنند و دانشجویان خارجی آن‌ها نمی‌توانند از خدمات بهداشتی بهره‌مند شوند، مگر اینکه برای درخواست آن اقدام کنند.

مؤسسات:

 1. موسسه علوم قانونی
 2. موسسه بیوتکنولوژی
 3. موسسه علوم آموزشی
 4. موسسه علوم طبیعی
 5. موسسه امنیت غذایی
 6. موسسه هپاتولوژی
 7. موسسه فن‌آوری‌های شتاب‌دهنده
 8. موسسه سلول‌های بنیادی
 9. موسسه فیزیک هسته‌ای
 10. موسسه علوم بهداشتی
 11. موسسه علوم اجتماعی
 12. موسسه مدیریت آب
 13. موسسه تاریخ انقلاب ترکیه

دانشکده‌ها:

 1. دانشکده پزشکی
 2. دانشکده دندانپزشکی
 3. دانشکده داروسازی
 4. دانشکده آموزش بهداشت
 5. دانشکده دامپزشکی
 6. دانشکده علوم سیاسی
 7. دانشکده حقوق
 8. دانشکده علوم
 9. دانشکده مهندسی
 10. دانشکده ارتباطات
 11. دانشکده علوم تربیتی
 12. دانشکده تاریخ زبان جغرافیای
 13. دانشکده الهیات
 14. دانشکده کشاورزی
 15. دانشکده علوم ورزشی
 16. دانشکده علوم کاربردی
 17. دانشکده هنرهای زیبا

مراکز پژوهشی، کاربردی و آموزشی

۴۱ مرکز پژوهشی، کاربردی و آموزشی در دانشگاه آنکارا وجود دارد. این مراکز اغلب تحقیقات راهبردی و استراتژیک ترکیه را هدایت و مدیریت می‌کنند و نقطه ثقل تأثیرگذاری دانشگاه آنکارا در حکومت ترکیه هستند. بعضی از این مراکز عبارت‌اند از:

 1. TÖMER که شاید مهم‌ترین مرکز آموزشی دانشگاه باشد. این مرکز تحقیق و توسعۀ زبان ترکی و زبان‌های خارجی در سال ۱۹۸۴ تأسیس شد. تا سال ۲۰۱۴، تعداد شعبه‌های TÖMER به ۱۱ شعبه در سراسر ترکیه رسیده است. اداره مرکزی در آنکارا است. زبان‌هایی که در TÖMER تدریس می‌شود شامل ترکی، انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، ایتالیایی، روسی، ژاپنی، مدرن یونانی، هلندی، بلغاری، چینی، زبان عثمانی، عربی، لهستانی و زبان‌های جمهوری ترکیه آسیای میانه است. این لیست از زبان‌ها به‌طور مداوم تغییر می‌کند.
 2. رصدخانه «کریکن» (Kreiken) دانشگاه آنکارا. ساخت این رصدخانه در سال ۱۹۵۹ آغازشده است. در سال ۱۹۶۳ در کنفرانس بین‌المللی نجوم افتتاح شد. رصدخانه در کنار فعالیت‌های علمی، رویدادهای آموزشی را برای کودکان، کودکان مدرسه و دانشجویان برگزار می‌کند. هنگامی‌که رخدادهای مهم نجومی رخ می‌دهد، رصدخانه به مشاهدات عمومی می‌رسد.
 3. مرکز تحقیق و توسعۀ دانشگاه‌های دانشگاه آنکارا (KASAUM) که برنامه‌های پژوهشی و آموزشی را هدایت می‌کند و به بررسی و بحث در مورد نقش‌ها و مشکلات زنان در جامعه و مسائل جنسیتی می‌پردازد. یکی از پروژه‌های مهم آن «برنامه تحقیق زنان» است که به‌منظور حمایت و توسعه پژوهش در این موضوع در سال ۱۹۹۶ افتتاح شد.
 4. مرکز تحقیق و توسعۀ کارآفرینی دانشگاه آنکارا (KIGAUM) تحقیقاتی را درباره مشکلات مربوط به شروع و نگهداری فعالیت‌های کارآفرینی کوچک انجام می‌دهد. این مرکز برنامه‌های آموزشی برای دانشگاهیان و کارآفرینان را سازمان‌دهی می‌کند، مشارکت با مراکز تحقیق و توسعۀ محلی و بین‌المللی را سازمان‌دهی می‌کند، مقالات و کتاب‌ها را منتشر می‌کند و دانشگاهیان، کسب‌وکار، ساختارهای دولتی و جامعه را در مورد موضوعات مرتبط با کارآفرینی آگاه می‌کند.
 5. مرکز تحصیلات تکمیلی دانشگاه آنکارا فرصت تحصیلات کالج و یا تحصیلات عالی را فراهم می‌کند…
 6. مرکز تحقیقات ابررسانایی (CESUR)، با تمرکز بر سیم‌های ابررسانا، نوارها و فیلم‌های نازک که می‌تواند در کاربرد فناوری‌های ابررسانایی عملی استفاده شود، کار می‌کند. توجه اصلی به تحقیق در مورد مواد MgB2، BSCCO و YBCO است.
 7. مرکز تحقیقات اروپایی دانشگاه آنکارا (ATAUM) مرکز تحقیقاتی و بین‌رشته‌ای است که برای ارتقاء دانش و درک اتحادیه اروپا (EU)، کشورهای عضو آن و روابط ترکیه و اتحادیه اروپا ایجادشده است. این مرکز در سال ۱۹۸۷ تأسیس شد؛ سالی که ترکیه به عضویت در اتحادیه اروپا درآمد.
 8. مرکز تحقیقات زمین‌لرزه؛ هدف از تحقیقات مرکز تحقیقات زمین‌لرزه دانشگاه آنکارا پژوهش مستقل فعالیت لرزه‌ای در آنکارا و محیط اطراف آن و نیز در کل ترکیه است.
 9. مرکز تحقیقات و کاربرد بحران روان‌پزشکی دانشگاه آنکارا (PKUAM) در ۲۷ اکتبر سال ۱۹۸۷ تأسیس شد. این مرکز تحقیقات درزمینه بحران روان‌پزشکی و پیشگیری از آن، خودکشی و جلوگیری از آن تحقیق می‌کند.PKUAM عامل مرجع سازمان بهداشت جهانی است.
 10. مرکز تحقیقات مغز دانشگاه آنکارا (AU-BRC) در تاریخ ۲۱ مه ۲۰۰۹ تأسیس شد. این مرکز رویدادهای پژوهشی و علمی مربوط به مطالعات مغز انسان را سازمان‌دهی می‌کند. دانشمندان درزمینه هایی مانند زبان‌شناسی، روان‌پزشکی، مغز و اعصاب، فیزیولوژی و مهندسی برق باهم همکاری می‌کنند.
 11. مرکز تحقیق و توسعۀ دانشگاه آمریکای لاتین (LAMER) در سال ۲۰۰۹ افتتاح شد و در مورد مسائل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در آمریکای لاتین مشغول به فعالیت است. محققان مرکز بررسی توسعه آمریکای لاتین را بررسی کرده و امکان پیروی تجربه مثبت کشورهای آمریکای لاتین در ترکیه را تحلیل می‌کنند. اهداف دیگر لامر عبارت‌اند از: آموزش متخصصان در مشکلات آمریکای لاتین؛ جمع‌آوری اسناد، کتاب‌ها و غیره در زمینه تحقیق؛ برگزاری اجلاس‌ها و آموزش رویدادها و برقرار ساختن روابط با کنسول‌ها، موزه‌ها، سازمان‌های تجاری و غیره از منطقه کارآفرینی در آمریکای لاتین و حفظ آن.
 12. مرکز تحقیقات فرهنگی کودک دانشگاه ÇOKAUM آنکارا در سال ۱۹۹۴ توسط پروفسور «بکر اونور» (Bekir Onur) تأسیس شد. این مرکز متخصصین را در رشته‌های روانشناسی، جامعه‌شناسی، انسان‌شناسی، تاریخ، ارتباطات، سلامت و غیره متصل می‌کند. اهداف ÇOKAUM سازمان‌دهی و نگهداری تحقیقات درزمینه فرهنگ کودک است؛ همچنین سازمان‌دهی و شرکت در اجلاس‌ها و سایر رویدادهای علمی در ترکیه و خارج از کشور؛ و نیز اطلاع‌رسانی به متخصصان و مردم در مورد فرهنگ کودک و نتایج تحقیقات در این زمینه.
 13. مرکز تحقیقات اروپایی جنوب شرقی آنکارا (GAMER) در سال ۲۰۰۹ تأسیس شد. ازلحاظ جغرافیایی، جنوب شرقی اروپا منطقه‌ای است که بین کارپاتها، دریای سیاه، دریای اژه و دریای مدیترانه و دریای اونی و دریای آدریاتیک قرار دارد. وظیفه «گامر» سازمان‌دهی و برگزاری پروژه‌های پژوهشی و آموزشی در مورد موضوعات فرهنگی، تاریخی، علمی، اقتصادی و غیره است منطقه است.

نگاهی به اسامی فارغ‌التحصیلان این دانشگاه کافی است تا به اهمیت راهبردی این دانشگاه در تاریخ ترکیه و پرورش رهبران حزبی و سیاستمداران مهم این کشور پی ببرید:

 1. عبدالله شِنر (Abdüllatif Şener) رهبر حزب سیاسی، معاون نخست‌وزیری و وزیر پیشین امور مالی
 2. بولنت آرینچ (Bülent Arınç) سیاستمدار و سخنگوی سابق مجلس
 3. دنیز بیوکال (Deniz Baykal) سیاستمدار و رهبر حزب
 4. عثمان بیرسن (Osman Birsen) مدیرعامل سابق بورس اوراق بهادار استانبول
 5. حکمت چتین (Hikmet Çetin) سخنگوی سابق مجلس
 6. معمر گولر (Muammer Güler) فرماندار استانبول
 7. آیدین گؤون گؤرکن (Aydın Güven Gürkan) رهبر حزب سوسیالیست
 8. مصطفی کمالاک سادات (Kamalak-Saadet) رهبر حزب
 9. اکمل الدین احسان اوغلو (Ekmeleddin Ihsanoglu) دبیر کل اجلاس اسلامی
 10. اردال اینونو (Erdal İnönü) مدرس و سیاستمدار
 11. مصطفی کالمیلی (Mustafa Kalemli) پزشک و سیاستمدار
 12. احمد تانر کیشلالی (Ahmet Taner Kışlalı) اندیشمند و وزیر سابق دولت
 13. حیری کوزاکسیوگولو (Hayri Kozakçıoğlu) والی و سیاستمدار استان
 14. فرید ملن (Ferit Melen) نخست‌وزیر سابق
 15. آدان مندرس (Adnan Menderes) نخست‌وزیر سابق
 16. مورتان مرگان (Murathan Mungan) نویسنده
 17. احمد نجدت سزر (Ahmet Necdet Sezer) رئیس‌جمهور ترکیه (۲۰۰۰-۲۰۰۷)
 18. تولای تاگجو (Tülay Tuğcu) رئیس سابق دادگستری و دیوان عالی ترکیه
 19. محمد کچجیکلر (Mehmet Keçeciler) وزیر سابق، سیاستمدار
 20. مراد کارایالچین (Murat Karayalçin) وزیر امور خارجه سابق؛ معاون نخست‌وزیر سابق و شهردار سابق آنکارا
 21. سادات لاچینر (Sedat Laçiner) مدیر سازمان بین‌المللی تحقیقات استراتژیک (USAK)
 22. حسن سلال گیزل (Hasan Celal Güzel) وزیر سابق آموزش‌وپرورش
 23. صلاح‌الدین دمیراستا (Selahattin Demirtaş) سیاستمدار
 24. مسعود یلماز (Mesut Yılmaz) سیاستمدار
 25. ملیح گؤچک (Melih Gökçek) سیاستمدار
 26. محمد شیمشک (Mehmet Shimşek) سیاستمدار
 27. بشیر آتالای (Beşir Atalay) سیاستمدار
 28. دوغو پرینچک (Doğu Perinçek)، سیاستمدار
 29. محسن یزیج اوغلو (Muhsin Yazıcıoğlu) سیاستمدار
 30. میتات سنکرات (Mithat Sancar) سیاستمدار
 31. آیشنور اسلام (Ayşenur İslam) سیاستمدار
 32. سلما عالیه کاواف (Selma Aliye Kavaf) سیاستمدار
 33. سات کیلیج (Suat Kılıç) سیاستمدار
 34. Mehmet Bekaroğlu دکتر-سیاستمدار
 35. سیر سیره ادرر-سیاستمدار
 36. هالوک کوچ (Haluk Koç)
 37. محمد شیمشک (Mehmet Shimşek)
 38. معمر گؤلز (Muammer Güler)
 39. نجات ارسنور (Nejat Arsenven)
 40. مهدی اکر (Mehdi Eker)، سیاستمدار
 41. سما راماضان اوغلو (Sema Ramazanoğlu) سیاستمدار
 42. ناسی بوستانجی (Naci Bostancı) سیاستمدار
 43. سعدالله ارگین (Sadullah Ergin) سیاستمدار
 44. آتیلا کرت (Atilla Kart)
 45. امین اؤلکر ترهان (Emine Ülker Tarhan)
 46. عبدالکبیر آکسو (Abdülkadir Aksu) سیاستمدار
 47. آدان کسکین (Adnan Keskin) سیاستمدار
 48. مصطفی الیتاش (Mustafa Elitaş) سیاستمدار
 49. بولنت اجویت (Bülent Ecevit) سیاستمدار